Za vnetje maternice je značilno, da so prizadeta različna območja notranjih reproduktivnih organov

Vnetja rodil so med najpogostejšimi ginekološkimi boleznimi žensk, ki so toliko bolj izrazitejša v njihovem rodnem obdobju. Kadar je prizadeta maternica, temu pravimo vnetje maternice, ki pa se pogosto pojavi v kombinaciji z vnetjem  jajčnikov, jajcevoda in potrebušnice.

Vnetja rodil običajno nastanejo zaradi spolno prenosljivih bolezni ali porušenega hormonskega ravnovesja, pri čemer so lahko prizadeta različna območja. Kadar gre zgolj za enkratni dogodek, je vnetje maternice akutno, ki pa se pogosto lahko razvije v kronično stanje. Takšne težave pa niso nič kaj prijetne, zato je potrebno njihovo pravočasno prepoznavanje in ukrepanje.

 

Najpogostejši vzroki vnetja maternice

Kot smo že zapisali je vnetje maternice posledica bakterijske okužbe. Bakterije lahko vstopijo v maternico na različne načine, najpogosteje pa preko nožnice. Zato je vneta nožnica eden najpogostejših vzrokov za vnetje maternice, ki lahko prizadene vse ženske. Res pa je, da so tovrstnim vnetjem bolj izpostavljene tiste ženske, ki pogosteje menjajo svoje spolne partnerje.

Bakterije lahko vstopijo v maternico tudi kot posledica okužbe pri porodu, umetni prekinitvi nosečnosti, ob invazivnih diagnostičnih preiskavah maternice ali ob uporabi znotraj materničnega vložka. A je potrebno opozoriti, da so to le redki primeri, veliko pogosteje je vnetje maternice posledica nezaščitenega spolnega odnosa s partnerjem, ki ima spolno prenosljivo bolezen.

 

Najpogostejši simptomi vnetja maternice

Kadar občutite bolečino v spodnjem delu trebuha in hrbta ter izcedek iz nožnice so to lahko prvi opozorilni znaki za vnetje maternice, ki jih ne smete ignorirati. Če pa jih spremlja še krvavitev izven menstrualnega ciklusa in boleči spolni odnosi, potem je čas za obisk ginekologa, saj se vnetje lahko hitro stopnjuje s povišano temperaturo, bruhanjem in slabostjo.

Ginekolog v tem primeru opravi vaginalni ultrazvočni pregled, opravi test za spolno prenosljive bolezni, s krvno analizo pa ugotovi povečano število belih krvničk, ki je jasen pokazatelj vnetja. V tem primeru se vnetje maternice zdravi z antibiotiki, le redko je potrebno bolnišnično zdravljenje.

Za vnetje maternice je značilno, da so prizadeta različna območja notranjih reproduktivnih organov